Czym odtłuścić lakier samochodowy?

Czym odtłuścić lakier samochodowy?

Odtłuszczenie powierzchni jest istotną czynnością przed nałożeniem wybranej powłoki lub wosku. Gdy chodzi o powłoki, jest to ważniejszy etap przy różnego rodzaju renowacjach, natomiast w przypadku wosków istotnie wpływa na ich trwałość. Czym odtłuścić lakier samochodowy przed malowaniem? Co warto zastosować?

Czym odtłuścić metal przed malowaniem?

Odtłuszczacze to specjalistyczne preparaty przeznaczone do domywania lakieru samochodowego z uciążliwych tłustych plam lub zanieczyszczeń. Środki te usuwają także resztki innych produktów, które były stosowane, w tym pasty polerskie czy klej (np. z taśm). Sprawdzają się również, gdy na karoserii pozostanie pył po zmatowieniu. Produkty te znajdują powszechne zastosowanie w motoryzacji, szczególnie w warsztatach specjalizujących się w lakiernictwie oraz detailingu. Odtłuszczaczami może być kilka substancji chemicznych, jak i gotowe produkty marek specjalizujących się w produkcji kosmetyków i preparatów samochodowych. Zatem czym odtłuszczać lakier samochodowy, aby cała procedura była efektywna i umożliwiła dalsze prace przy karoserii?

Warto przeczytać również: https://blogmezczyzny.pl/auto-detailing-utrzymaj-efekt-jak-z-salonu/

Na pytanie, czym odtłuścić przed malowaniem samochodu daną powierzchnię nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Popularnym środkiem w detailingu jest IPA, czyli alkohol izopropylowy. Środek ten jest skuteczny, jednak dla niektórych samochodów może być zbyt mocny i prowadzić do uszkodzeń, dlatego warto go rozcieńczać za pomocą wody zdemineralizowanej. Zazwyczaj stosuje się ją w stężeniu 50%. Stosowanie czystego izopropanolu jest niezalecane i zdecydowanie odradzane przez osoby z doświadczeniem w branży.

Czym odtłuścić lakier samochodowy?

Gotowe mieszkanki czy zmywacz silikonowy, czyli czym odtłuścić przed malowaniem?

Na rynku pojawia się mnóstwo produktów dedykowanych do danych marek czy rodzaju lakieru. Część warsztatów na pytanie, czym odtłuścić lakier samochodowy odpowiada, że najlepszy będzie obecny w każdej lakierni zmywacz silikonowy. Gotowe mieszkanki wybierane są ze względu na zapachowe mieszanki, dzięki którym zapach preparatu nie jest aż tak nieprzyjemny. Należy jednak zaznaczyć, ze wszystkie produkty będące odtłuszczaczami mają zazwyczaj podobny skład. Bazuje on w dużej mierze na rozpuszczalnikach lub wymienionym wyżej alkoholu izopropylowym.

Jak odtłuścić lakier samochodu?

Najważniejszą zasadą przyjętą w branży jest zakaz odtłuszczania gorącej powierzchni. Nie wolno aplikować dedykowanych preparatów na dany element, gdy jest on ciepły w dotyku. Wszystkie prace powinny być wykonywane w zacienionym pomieszczeniu. Gdy już wiadomo, czym odtłuścić lakier w aucie, należy przejść do samej czynności. Wymaga ona skompletowania odpowiednich akcesoriów, m.in. ścierek z mikrofibry. Najlepiej, gdy są cięte laserowo, wówczas maksymalnie zostanie zminimalizowane ryzyko zarysowania lakieru. Następnie należy zaaplikować niewielką ilość na materiał, po czym można przemyć wybrany element (w przypadku produktów nieposiadających aplikatora). Warto zacząć od niewielkiego fragmentu, obserwując zachowanie substancji. Należy zwrócić uwagę na to, czy produkt równomiernie odparowuje, warto zatem posłużyć się latarką inspekcyjną. Gdy dany produkt przeznaczony do odtłuszczania ma formę sprayu lub atomizera, należy zaaplikować go wówczas bezpośrednio na karoserię. Następnie należy do za pomocą ściereczki równomiernie rozprowadzić po danym elemencie pojazdu. Operacja ta powinna być powtarzana na każdym elemencie, aż do osiągnięcia pożądanego efektu.

Warto przeczytać również jak usunąć rysy z lakieru samochodowego i kompleksowo zadbać o lakier swojego auta.

Na rynku dostępnych jest sporo preparatów przystosowanych właśnie do procesu odtłuszczania powłok. Warto wybierać sprawdzone rozwiązania i wystrzegać się niesprawdzonych porad, czy mieszania środków. W niektórych przypadkach takie działania mogą doprowadzić do uszkodzenia lakieru. Do samej czynności warto się wcześniej przygotować, aby móc w zacienionym pomieszczeniu spokojnie wykonać pracę. Przed przystąpieniem do odtłuszczania należy zapoznać się także z zaleceniami producenta. Preparaty do odtłuszczania znajdują szerokie zastosowanie, nie tylko w detailingu. Wykorzystuje się je również w innych gałęziach przemysłu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.