Sport
Jak przygotować się do gry w tenisa?
Mimo że nie jest młodym sportem, ponieważ jego historia sięga drugiej połowy XIX wieku, tenis z roku na rok zyskuje na popularności. Jest sportem ogólnorozwojowym i pozytywnie wpłynie na rozwój całego ciała, a ponadto poprawia wydolność układu oddechowego oraz układu krążenia, obniża ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu, a nawet korzystnie wpływa na tkankę kostną i umysł, wzmagając umiejętności taktycznego myślenia. Po rakietę coraz częściej sięgają amatorzy. Co jednak powinni wiedzieć przed wyjściem na kort?
Spis treści
Przygotowanie fizyczne do tenisa
Nauka gry w tenisa wymaga wytrzymałości, szybkości, dobrej koordynacji, gibkości, zręczności oraz siły. Dobry zawodnik musi więc pracować nad wszechstronnym rozwijaniem swojego ciała. Pomóc w tym może trening EMS, polegający na wykonywaniu ćwiczeń w specjalnym kombinezonie. Efektywność wysiłku fizycznego wzmagana jest wywoływaniem skurczów mięśni za pomocą impulsów elektrycznych o określonej mocy. Dobre przygotowanie fizyczne do tenisa ułatwi pracę na korcie i szybsze opanowanie gry. Sam trening na korcie nie będzie wystarczający i musi być wzbogacony dodatkowymi ćwiczeniami sprawnościowymi i siłowymi. Dodatkowo przy ćwiczeniach należy pamiętać o tym, by nie przeciążyć organizmu (co jest szczególnie często spotykane w tej dyscyplinie) i zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji.
Co przygotować przed pierwszą lekcją tenisa
Kiedy już podejmiemy decyzję o rozpoczęciu nauki i zapiszemy się na treningi, pierwsze pytanie, jakie pojawi się w głowie każdego adepta nowego sportu to: „Jak przygotować się do gry w tenisa?”. Przede wszystkim warto zadbać o wygodny strój sportowy dostosowany do pogody. Niezwykle istotne są specjalne buty, które zapewnią odpowiednią przyczepność do podłoża, stabilizację i bezpieczeństwo ćwiczeń, a zarazem nie będą niszczyć podłoża, na którym odbywać się będą treningi. Powinniśmy też zorientować się, czy musimy dysponować własny sprzętem, czy możemy wypożyczyć go w miejscu odbywania zajęć.
Ile trwa nauka tenisa?
Pierwsze kroki na korcie warto oczywiście stawiać pod kątem trenera lub instruktora, którzy upewnią się, że rozwijamy prawidłową technikę gry i sposób poruszania się po korcie, a przy tym sprawią, że od samego przygoda z tenisem będzie czymś ekscytującym. Ile trwa nauka tenisa? W przypadku gry rekreacyjnej, satysfakcjonujący poziom powinniśmy osiągnąć po około roku regularnych treningów. Im większa regularność, tym szybsze postępy osiągniemy. Jeśli zależy nam na szybkim progresie, nauka tenisa w weekend może okazać się niewystarczająca i warto pomyśleć o wdrożeniu dodatkowych treningów w domu.
Ile kosztuje nauka gry w tenisa ziemnego?
Nauka tenisa ziemnego nie należy do najtańszych, jednak jest to typowe dla sportów indywidualnych, w których koszty nie rozkładają się na wiele osób (jak np. w grach zespołowych). W okresie zimowym należy liczyć się z wydatkiem rzędu 50-100 zł za wynajem kortu. Godzina pracy licencjonowanego trenera bądź instruktora to około 100 zł. Koszt ten można zmniejszyć, umawiając się na treningi grupowe (grupa to zwykle nie więcej niż cztery osoby). Do tego należy doliczyć wydatki związane ze sprzętem – rakietą (ok. 100 zł), odpowiednim obuwiem (min. 150 zł) oraz strojem sportowym dostosowanym do pogody.
Jak przygotować się do meczu w tenisa?
Po opanowaniu podstaw, początkujący zawodnik może zastanowić się nad rozpoczęciem rywalizacji na poziomie amatorskim. Istnieje wiele lig i turniejów, również takich wspieranych przez Polski Związek Tenisowy. Rywalizacja toczy się na różnych poziomach zaawansowania, więc każdy tenisowy adept znajdzie coś dla siebie. Po zorientowaniu się w aktualnym terminarzu i wybraniu interesującego nas wydarzenia, należy, podobnie jak w przypadku treningów, zadbać o wygodny strój i dobry jakościowo sprzęt. Konieczna też będzie dodatkowa rakieta. Oprócz przygotowania technicznego i sportowego, należy zadbać również o przygotowanie psychologiczne, w pracy nad którym również warto będzie rozważyć skorzystanie z pomocy specjalisty.