Kuchnia
Jak schudnąć bez efektu jojo?
Wiadomo, że schudnąć nie jest tak trudno, trudniej jest utrzymać uzyskany wynik! Osoby, które przestrzegają zasad prawidłowego odżywiania i łączą je z rozsądnym treningiem, nie znają efektu jojo. Niestety ci, którzy niezmiennie próbują zmienić swoją wagę wyłącznie za pomocą źle dobranej diety, mogą doświadczyć tego zjawiska nawet wiele razy.
Efekt jojo nie omija ani kobiet, ani mężczyzn i dotyka osób w każdym wieku. Niestety efekt jojo nie dotyczy tylko przyrostu tkanki tłuszczowej na brzuchu, ale również wiąże się z zagrożeniem zdrowia. Utrata masy ciała jest niezwykle trudna, ponieważ niektóre typowe nawyki żywieniowe są trudne do zmiany. Jednak, aby skutecznie i trwale schudnąć, należy stosować zdrowe metody odchudzania. Jak szybko schudnąć bez efektu jojo i jak zatrzymać efekt jojo? Czy jest jakiś sposób na ten niepotrzebny dyskomfort?
Spis treści
Efekt jojo co to jest?
Efekt jojo to zjawisko powszechne. Wiele osób ma trudności z utrzymaniem docelowej wagi w trakcie odchudzania. Na początku ludzie zaczynają tracić na wadze, ale potem odzyskują całą utraconą wagę. Ten proces powtarza się w kółko, stając się w końcu błędnym kołem. W konsekwencji coraz trudniej jest ponownie schudnąć, pomimo tego, że w pełni stosuje się ograniczenia dietetyczne i intensywne ćwiczenia. Co gorsze przez nawracający efekt jojo tworzy się nadmiar tłuszczów, a zmniejsza się masa mięśniowa. Ten stan jest głównym czynnikiem przyczyniającymi się do upośledzenia funkcji metabolicznych. Ma to negatywny wpływ na organizm w fizycznym tego słowa znaczeniu, ale także efekt jojo może mieć również poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego.
Na czym polega efekt jojo?
Co to jest efekt jojo i skąd wzięła się ta zabawna nazwa tak poważnej przypadłości? Jojo to znana wszystkim japońska zabawka, niewielka kulka na sznurku, która podskakuje w górę i w dół, stopniowo zmniejszając amplitudę. Dietetycy nazwali efektem jojo najczęstszym i najbardziej niebezpiecznym błędem w odchudzaniu, z którym boryka się 90% osób, które marzą o zrzuceniu zbędnych kilogramów z dnia na dzień. Zasada działania tego systemu przypomina tę samą piłkę na sznurku, czyli drastycznie chudniemy z powodu głodowych diet i wątpliwych eksperymentów żywieniowych, ale równie szybko nadrabiamy utracone kilogramy i to z naddatkiem. Ciało doświadcza silnego stresu w związku z gwałtownym przerwaniem zwykłej diety. Przede wszystkim cierpi na tym odporność, zmniejsza się napięcie mięśniowe, pojawia się drażliwość. Brak białek i węglowodanów odbierany jest jako sygnał nadchodzącego okresu głodu. Natura troszczy się o nas, więc sprytny organizm zaczyna gromadzić tłuszcz w najbardziej problematycznych miejscach, na tzw. czarną godzinę.
Efekt jojo objawy i przyczyny
Przyczyny efektu jojo są różne, począwszy od genetycznego podłoża po bezmyślne stosowanie dragońskich diet. Ogólnie możemy je zaklasyfikować do dwóch grup.
- Niezdrowe metody odchudzania. Niewłaściwe metody odchudzania ostatecznie skutkują zwiększonymi szansami na dietę jojo. Ostra dieta bez odpowiednich ćwiczeń, ale za to z zastosowaniem tabletek odchudzających prawie zawsze kończy się niekontrolowanym nawrotem wagi. Szczególnie u zdrowych, młodych ludzi efekt jojo może być niewidoczny podczas pierwszego podejścia do utraty wagi. Jeśli jednak niezdrowe nawyki odchudzania były kontynuowane, coraz trudniej jest schudnąć, a wszelkie próby bardzo często kończą się efektem jojo.
- Ograniczenie kalorii i diety głodówki. Ograniczenie spożycia kalorii szybko przyczynia się do utraty wagi ze względu na zmniejszenie masy mięśniowej zamiast tkanki tłuszczowej, z którą walczy odchudzający. Gdy masa mięśniowa spada, organizm automatycznie dostosowuje się poprzez spowolnienie metabolizmu.Naukowcy sugerują, że ten niższy metabolizm może częściowo wyjaśniać, dlaczego ludzie odzyskują wagę po przejściu na dietę o ograniczonej kaloryczności. W końcu dalsze odchudzanie staje się trudniejsze z powodu zmniejszonej funkcji metabolicznej. Efekt jojo dieta nigdy nie kończy się sukcesem.
- Zwiększony poziom naszego hormonu stresu, kortyzolu. Dieta jojo, czyli półgłodówka, może działać stresogennie na nasze ciała. Podwyższony poziom kortyzolu może zwiększyć magazynowanie tłuszczu i zwiększyć nasz apetyt.
Jak uniknąć efektu jojo?
Na efekt jojo najbardziej narażone są osoby z otyłych rodzin obarczone genetycznie oraz osoby stosujące nieodpowiednie metody odchudzania. Efektowi jojo można zapobiegać stosując wyłącznie racjonalne dobrane diety opracowane w oparciu o przesłanki naukowe. Utrata wagi podczas dobrze prowadzonej diety wynosi nie więcej niż 0,5-1 kg na tydzień. Aby utrzymać wagę po utracie wagi, należy zmniejszyć spożycie pokarmu o około 400 kcal w stosunku do zapotrzebowania energetycznego, pamiętać o aktywności fizycznej, czyli 3-5 km marszu co drugi dzień lub 30 minut gimnastyki stosowanej naprzemiennie z joggingiem. Aby uniknąć efektu jojo osoba pragnąca zmniejszyć wagę powinna unikać przekąsek, nie może stosować głodówki oraz diety jednoskładnikowej. Jak schudnąć bez efektu jojo? Należy w pierwszej kolejności ustalić plan odchudzania i konsekwentnie wdrażać go w życie. Dodatkowo nawet po zakończonym cyklu walki z kilogramami należy pozostać na stałe przy dobrych nawykach żywieniowych.
Efekt jojo, jak się pozbyć?
Aby uniknąć i pozbyć się efektu jojo, zaleca się zasady dotyczące zdrowego programu odchudzania, które obejmują:
- Należy bezwzględnie unikać pomijania posiłków
- Jedz więcej i częściej niskokalorycznych potraw
- Unikaj spożywania wysokokalorycznych i tłustych potraw gotowanych z dodatkiem olejów, potraw smażonych w głębokim tłuszczu lub smażonych na patelni
- Regularnie ćwicz
- Uruchom narzędzia samokontroli diety, np. dziennik codziennych diet i trendów redukcji masy ciała, aby poprawić długoterminowy plan w kontroli masy ciała.
- Zdecydowanie zaleca się comiesięczną konsultację z dietetykami w celu ustalenia zdrowej kontroli masy ciała odpowiedniej dla trwałej utraty wagi bez negatywnych skutków dla ogólnego stanu zdrowia.
Dieta odchudzająca dla mężczyzn – efekt jojo
Błędnie zakłada się, że mężczyźni, by schudnąć potrzebują posłodzić się przez kilka dni, co daje widoczny spadek wagi. Są to niebezpieczne tezy, przez co mężczyźni walcząc z nadwagą, wpędzają się w efekt jojo. W przypadku mężczyzna zjawisko jojo sprowadza duże ryzyko udarów, wczesnych zawałów serca i poważnych problemów zdrowotnych. Silniejsza płeć musi przykładać dużą wagę do aktywności fizycznej, bez niej masa ciała szybko rośnie, wzrasta również procentowy udział tłuszczu wewnętrznego. Regularne jedzenie również zapobiega skokom i spadkom poziomu cukru we krwi, które mogą prowadzić do utraty kontroli nad jedzeniem, co prowadzi z powrotem do chęci ograniczenia. Jeżeli zależy Ci na utracie wagi ciała skorzystaj
- Skonsultuj się z profesjonalistą, lekarzem lub dietetykiem, aby rozwiązać problemy z wagą.
- Skoncentruj się na powolnej i stałej utracie wagi.
- Pozwól sobie na zdrowe przekąski między posiłkami.
- Nie aplikuj zbyt wielkiej ilości suplementów.
- Pij dużo wody, soków owocowych i/lub warzywnych.
Przy zastosowaniu się do tych prostych zasad efekt odchudzania może być trwały.