Moda męska
Jak wyprać i wyczyścić krawat?
Zakup nowego krawata często okazuje się niemałą inwestycją. Niezależnie od ceny akcesorium duże znaczenie ma zapewnienie jej odpowiedniej pielęgnacji. Ta część garderoby jest wyjątkowo podatna na zabrudzenia. Istnieje niewiele elementów odzieży, na których plamy z jedzenia i wina pojawiałyby się równie często. Wygląd krawata ma ogromny wpływ na to, jak jest się odbieranym przez otoczenie. Warto więc zapoznać się z informacjami na temat właściwego dbania o te dodatki. Co należy wiedzieć o czyszczeniu krawatów?
Spis treści
Jak wyczyścić krawat?
Właściwy sposób usuwania zabrudzeń zależny jest od materiału krawata i rodzaju plamy. Warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się temu ostatniemu aspektowi. O ile zalanie ubrania wodą, białym winem lub szampanem zwykle nie powoduje większych problemów, wino czerwone uznawane jest za jeden z trudniejszych do usunięcia trunków. Czy da się wyczyścić krawat męski zalany czerwonym winem?
W przypadku tego rodzaju plam najważniejsza jest szybkość działania. Krawat powinno się natychmiast zdjąć i zasypać dużą ilością soli kuchennej. Zwykle można poprosić o nią również podczas pobytu w restauracji. Drobnych kryształków nie należy w żaden sposób pocierać, a jedynie pozostawić na powierzchni materiału. Kilkadziesiąt minut do kilku godzin powinno wystarczyć, aby sól zaabsorbowała wilgotne jeszcze wino.
Po przeprowadzeniu takiego zabiegu na powierzchnia materiału pozostanie ślad po odrobinie czerwonego płynu, która zdążyła wyschnąć. Należy wówczas delikatnie namoczyć szmatkę spirytusem lub środkiem do dezynfekcji dłoni i przykładać do samej powierzchni plamy. Konieczne może okazać się pozostawienie krawata do wyschnięcia i kilkukrotne powtarzanie czyszczenia szmatką. Jest to jednak skuteczny sposób na uratowanie materiału.
Plamy po tuszu i atramencie usuwa się bardzo podobnie. Nie trzeba tu jednak sypać soli. Wystarczy poczekać aż zabrudzenie dokładnie wyschnie i zastosować procedurę ze ściereczką nasączoną alkoholem. Inaczej usuwa się tłuste plamy. W tym przypadku zaleca się zasypanie ich powierzchni talkiem lub skrobią kukurydzianą i pozostawienie na kilka godzin.
Warto przeczytać: Mucha męska – wszystko, co musisz wiedzieć
Jak wyprać krawat?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy krawaty można prać. Należy pamiętać, że w żadnym razie nie powinny być one prane w pralce. Szorstkie wnętrze bębna może zniszczyć delikatną strukturę materiału. Jak prać krawat męski, który wymaga wyczyszczenia?
Możliwym sposobem jest tutaj pranie ręczne. Aby przeprowadzić je prawidłowo, należy napełnić czysty zlew lub miskę zimną albo letnią wodą. Na taką ilość cieczy dodaje się jedną łyżkę stołową środka do czyszczenia. Krawat można wówczas umieścić w wodzie i zamieszać. Zaleca się pozostawić go tak na ok. 10 minut. Następnie wodę z mydlinami wylewa się, a naczynie wypełnia czystą, zimną cieczą. Krawat wkłada się do niej i delikatnie porusza w celu wypłukania płynu. Konieczne może być powtarzanie zabiegu z kolejnymi ilościami świeżej wody, aż do usunięcia wszystkich mydlin. Następnie materiał powinno się delikatnie odsączyć z wykorzystaniem ręcznika i powiesić do wyschnięcia.
Pranie ręczne można stosować w przypadku dodatków bawełnianych i syntetycznych. Krawaty wełniane i jedwabne mogłyby w ten sposób ulec uszkodzeniu. Należy też pamiętać, aby nigdy nie stosować wybielacza. Biały materiał z dużym prawdopodobieństwem uległby wówczas zżółknięciu.
Pranie krawata jedwabnego
Jedwab jest nie tylko wyjątkowo efektowny i ceniony, ale też podatny na różne uszkodzenia. Problemem są tu między innymi tzw. plamy wodne. Materiał z jedwabiu może ulegać przebarwieniom lub tracić kolor pod wpływem nieodpowiedniego czyszczenia i zanurzenia w wodzie na zbyt długo. Stosując wymienione wcześniej metody usuwania plam należy zachować tutaj szczególną ostrożność. Decydowanie się na takie opcje jest też dość ryzykowne. Chcąc zetrzeć z jedwabiu łatwe do usunięcia zabrudzenie można skorzystać z chłodnej, wilgotnej ściereczki. Jakiekolwiek pocieranie powinno być jednak wyjątkowo delikatne i przeprowadzane wyłącznie w jednym kierunku.
Skutecznym i bezpiecznym sposobem na wyczyszczenie krawata jedwabnego jest oddanie go do pralni chemicznej. Dotyczy to również elementów wełnianych. Dzięki odpowiednim technologiom, takie placówki mogą skutecznie usunąć zabrudzenia i odświeżyć akcesoria bez wywołania uszkodzeń. Przed wybraniem pralni warto się jednak upewnić, że posiada ona prasę dostosowaną do krawatów z określonego materiału. Nie każde urządzenie pozwoli bowiem zadbać o pełne bezpieczeństwo odzieży.
Sprawdź również: Mucha czy krawat? Od czego zależy wybór?
Jak prać krawat poliestrowy?
Czyszczenie krawatów z poliestru nie jest tak skomplikowane, jak egzemplarzy z materiałów naturalnych. Należy jednak pamiętać o tym, że również tych akcesoriów nie można prać w pralce. Chociaż poliester jest bardziej odporny na uszkodzenia, w kontakcie z szorstką powierzchnią wnętrza automatu może ulec uszkodzeniu. Dotyczy to też suszarek bębnowych. Powinno się pamiętać, aby wszystkie krawaty wieszać do wysuszenia.
Krawat z poliestru można czyścić z wykorzystaniem opisanej wyżej metody prania ręcznego. Również wspomniane sposoby usuwania plam sprawdzą się w tym przypadku. Chcąc zadbać o swoją garderobę należy jednak pamiętać nie tylko o właściwym czyszczeniu, ale też codziennym dbaniu o akcesoria. Jak pielęgnować krawat męski, aby długo cieszyć się jego atrakcyjnym wyglądem?
Oprócz zabrudzeń, na powierzchni krawatów powstają uciążliwe zmarszczki. Choć nie da się ich uniknąć, można je skutecznie usuwać. Drobniejsze zagniecenia powinny bez problemu rozprostować się dzięki powieszeniu rozplątanego krawata. Zwykle znikają w ciągu trzech dni. Zakładanie i zdejmowanie krawata, tak samo jak wiązanie muchy wymaga szczególnej ostrożności. Zaleca się robić to uważnie, bez pocierania i szczypania tkaniny.
Dla zapewnienia krawatom dobrego wyglądu znaczenie ma też sposób ich przechowywania. Przede wszystkim nie powinno się trzymać ich związanych. Mogłoby to powodować utrwalanie zmarszczek i niszczenie materiału. Do bezpiecznych sposobów zalicza się wieszanie i zwijanie. W pierwszym przypadku należy korzystać ze specjalnych wieszaków na krawaty, które zapewniają im właściwe ułożenie. Zwinięte ozdoby powinno się przechowywać w kartonach lub specjalnych szufladach z przegródkami. Nie można też splatać ich zbyt ciasno.
Dzięki właściwym sposobom czyszczenia i przechowywania krawatów można zadbać o swoją garderobę i zapewnić dodatkom długą żywotność. Czysty, prosty i modny krawat zapewni każdemu atrakcyjny wygląd. Sprawi też, że strój będzie stosowny do sytuacji. Warto więc przestrzegać powyższych wskazówek.