Connect with us

Motoryzacja

Pielęgnacja ekoskóry w samochodzie – czym czyścić i jak konserwować?

Published

on

Pielęgnacja ekoskóry w samochodzie - czym czyścić i jak konserwować?

Obecnie rzadko spotyka się skórę naturalną w zwykłych samochodach. Po takie rozwiązania sięgają znane marki w przypadku aut klasy premium. Zdecydowanie częściej można spotkać w samochodzie tapicerkę wykonaną ze skóry ekologicznej. Do złudzenia przypomina skórę naturalną, chociaż jest to tworzywo sztuczne. Ma ono wiele zalet, o których dowiesz się z tego artykułu. Jeśli będziesz właściwie dbać o tapicerkę z eko skóry, pozostanie ona w świetnym stanie przez długi czas.

Plusy tapicerki z ekologicznej skóry

Tapicerka ze skóry ekologicznej ma wiele plusów. Jednym z nich jest jej trwałość. Ekoskóra jest odporna zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i przetarcia. Przekłada się to oczywiście na długotrwałe użytkowanie. Pielęgnacja ekoskóry i jej konserwacja nie są trudne. Stosunkowo łatwo utrzymać ją w czystości. Tapicerkę ze skóry syntetycznej odkurzysz odkurzaczem, przetrzesz wilgotną szmatką i gotowe.

Na korzyść skóry ekologicznej przemawia jej wodoodporność. Nie musisz martwić się tym, że wylany płyn wsiąknie w tapicerkę. Nie powstaną żadne nieestetyczne zaplamienia. Takie rozwiązanie rewelacyjnie nadaje się do samochodu rodzinnego, użytkowanego przez dzieci. Jak wiadomo, w ich przypadku bardzo łatwo o zabrudzenia. Na tapicerkę z eko skóry warto zdecydować się także, jeśli zamierzasz podróżować ze zwierzętami. Oczywiście na wszelki wypadek zawsze warto wyposażyć się w dodatkowe zabezpieczenie w postaci maty ochronnej, aby przeciwdziałać powstawaniu zarysowań.

Tapicerka z syntetycznej skóry będzie odpowiednia przy częstym przewożeniu zabrudzonego bagażu. Do zalet zalicza się także atrakcyjną cenę. Ekoskóra jest przyjemna w dotyku, gładka i miękka. Będzie odpowiednia dla osób z alergiami i różnymi chorobami układu oddechowego, wrażliwą skórą.

Czyszczenie eko skóry w samochodzie

Co z minusami?

Tapicerka z ekoskóry ma wiele zalet, ale nie można pominąć pewnych wad. Nie jest to materiał odporny na działanie temperatury. Ma tendencje do nadmiernego nagrzewania się. Nie przepuszcza powietrza. Użytkowanie foteli ze skóry ekologicznej latem może być niekomfortowe. Z kolei zimą tapicerka z eko skóry mocno się schładza, co nie jest przyjemne. Przy nieodpowiedniej konserwacji może zacząć pękać.

Warto sprawdzić również: Czym czyścić kokpit w aucie?

Jak sprawdzić, z jakiej skóry wykonano tapicerkę?

Ekoskóra to ekologiczny odpowiednik naturalnej skóry. Niektórzy mogą uważać, że jest ona gorsza, ma niższe walory estetyczne lub użytkowe. Okazuje się, że na pierwszy rzut okna niełatwo odróżnić skórę naturalną od ekologicznej. Wynika to z tego, że producenci wykorzystują innowacyjne rozwiązania technologiczne, które pozwalają na stworzenie produktów wysokiej jakości. Wszystko to sprawia, że pod kątem wyglądu i nawet właściwości eko skóra jest bardzo zbliżona do skóry naturalnej.

Pojawia się pytanie, w jaki sposób odróżnić od siebie oba materiały? Możesz zrobić to po zapachu. Skóra naturalna ma swoją specyficzną woń. Nie pomylisz jej z niczym innym. Z kolei skóra ekologiczna zazwyczaj nie ma żadnego zapachu. Czasem możesz wyczuć syntetyczną woń. Na tym jednak różnice się nie kończą. Skóra naturalna ma inną teksturę niż skóra eko. W przypadku skóry naturalnej czuć wyraźnie jej sztywność, wystarczy przejechać palcami po jej powierzchni. Charakteryzuje się także zdecydowanie większą grubością.

Natomiast ekologiczna skóra wyróżnia się dużą miękkością i elastycznością. Można powiedzieć, że jest trochę śliska w dotyku. Różnicę widać także w fakturze, bo skóra naturalna nigdy nie ma gładkiej powierzchni. Poznasz ją po licznych nierównościach i rowkach. Tapicerka ze skóry syntetycznej ma gładką powierzchnię w każdym miejscu. Charakterystyczne dla niej jest także schematyczne wzornictwo.

Jak konserwować ekoskórę?

Jak pielęgnować tapicerkę z ekologicznej skóry?

Zwykłe mydło nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli chcesz, aby tapicerka zachowała jak najdłużej swoje pierwotne walory użytkowe i estetyczne, zdecyduj się na odpowiedni preparat, czyli specjalny kosmetyk samochodowy do czyszczenia ekoskóry. Złym pomysłem będzie zbyt agresywny środek czyszczący, który usunie zabrudzenia, ale może też przyczynić się do zniszczenia materiału. Preparaty do skóry ekologicznej są na bazie wody. Nie zawierają one alkoholu.

Nie jest to również tworzywo, po którym możesz szorować ostrymi akcesoriami. Szczotka z ostrym włosiem będzie nieodpowiednia. Doprowadzi do tego, że powstaną zarysowania, niemożliwe do usunięcia. Zdecydowanie lepsza będzie miękka ściereczka lub gąbka. Rewelacyjnie nadaje się mikrofibra. Przy jej użyciu pielęgnacja skóry ekologicznej staje się łatwa i bezpieczna. W połączeniu z właściwym preparatem możesz mieć pewność, że nawet uporczywa plama zniknie.

Wojtek Pałys, 33-latek z serca Śląska, Katowic, to pasjonat życia pełnego akcji i elegancji. Na swoim blogu łączy świat sportu, motoryzacji i mody męskiej, dzieląc się z czytelnikami nie tylko najnowszymi trendami, ale i sposobami na bycie lepszą wersją siebie każdego dnia. Jego teksty to nie tylko przewodnik po męskim stylu, ale też zaproszenie do dialogu o pasjach, które definiują nowoczesnego mężczyznę.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2013 blogmezczyzny.pl